Haberler SINAVSIZ ÖĞRENCİ ALAN MESLEK LİSELERİNDE CAZİP BÖLÜMLER

SINAVSIZ ÖĞRENCİ ALAN MESLEK LİSELERİNDE CAZİP BÖLÜMLER

İlköğretim 8.sınıftan mezun öğrenciler için meslek liselerinde istihdama yönelik cazip bölümlere sınavsız, diploma notuna göre öğrenci kayıtları yapılacaktır.

      İlkadım İlçe Milli Eğitim Müdürü Davut Numanoğlu ‘’SBS yerleştirme sonuçları açıklandı. Sınavla girilen liselere yerleşemeyen öğrencilerimiz, sınavsız öğrenci alan meslek liseleri aday  kayıtları 13-31 Ağustos 2012 tarihleri arasında e-okul üzerinden internet ortamında alınacaktır. Araya bayram tatili girmesi sebebiyle velilerimizin başvurularını ihmal etmemeleri gerekmektedir. Özellikle ilçemizdeki meslek liselerinde istihdamı kolay çok cazip bölümlerimiz vardır.  Ulaştırma –Lojistik, Matbaa Teknolojisi, Elektrik-Elektronik, Muhasebe ve Finansman, Çocuk Gelişimi, Grafik, Yiyecek-İçecek, güzellik Hizmetleri, Bilişim Teknolojileri v.b gibi bölümlerine diploma notuna göre aday kayıtlar alınacak, kesin kayıtları 07-14 Eylül tarihleri arasında yapılacaktır. İlçemizde bu yıl Mareşal Fevzi Çakmak Lisesi genel lisesi, endüstri meslek lisesi oldu. Mevcut genel lise öğrencileri mezun olana kadar aynı okulda devam edecek, 9. sınıfa bu yıl alınacak öğrenciler meslek lisesi programına devam edeceklerdir. Okulumuzda Bilişim Teknolojileri, Elektrik- Elektronik  alanları bu yıl ilk öğrencilerini alacaktır.

 

  Sınavsız Öğrenci Alan Meslek Liselerine Kayıtlarla İlgili Açıklamalar:

1- Öncelikle Meslek Lisesi mi okumak istiyorsunuz Genel Lise’mi buna karar vermelisiniz. Çünkü ikisine birden başvuramazsınız.

2- Kararı verdikten sonra;

a- Sınavsız alan meslek liseleri için her hangi bir meslek lisesine başvurmanız gerekiyor. Başvurup il içinde 10 okul tercih edebiliyorsunuz. Bu okullara son 5 yılın yıl sonu başarı puanı ortalaması ile yerleşeceksiniz. Yani eski adıyla diploma ortalaması. Zorunlu eğitim nedeniyle diploma verilmediğinden son 5 yılın ortalaması kullanılacak denilmiş.

b- Genel Liseler için; ikamet ettiğiniz bölgeyi alan Genel Liseye başvurarak aday kaydınızı yaptıracaksınız.

3- Yani meslek lisesi için il genelinde tercih yapabilirsiniz Genel Lise için ise adres bölgesine göre aday kayıt yaptırmanız gerekiyor.

4- Aday kayıt işlemi bittikten sonra 07 Eylül 2012’yi bekleyeceksiniz. Sonuçlar ilan edilecek ve meslek lisesi tercih edenler hangi okula yerleştirildiklerini, ya da yerleştirilemediklerini,

Genel lise tercih edenler başvurdukları lisenin kontenjanına girebilip giremediklerini 07 Eylül 2012’de öğrenecekler.

Ve bu tarihten itibaren kesin kayıtlarını yaptıracaklar.

5- Hiçbir okula yerleşemediyseniz. Okul başarı puanının yani eski adıyla diploma puanınız yeterli gelmemiş ve o okul/okulların kontenjanına girememişsiniz demektir.

6- Hiçbir okula yerleşemeyenler İlçe Milli Eğitimlere başvuracaklar ve orada kurulan komisyonlar vasıtasıyla boş kalan okullara yerleştirilecekler.

 

 

 

 Yayın:23.08.2012 - Güncelleme:23.08.2012 - 17:22 - Görüntülenme:5341